Gyakran hallani, olvasni, mennyire felgyorsult a technológiák fejlődése, átalakulása, mégis meglepődünk rajta, amikor személyesen is tanúi vagyunk egy ilyen változásnak.
2020. január 14-e a legtöbb ember számára csak egy egyszerű keddi nap volt, viszont mérföldkőnek számított minden cég számára, ahol a Microsoft népszerű termékeinek egyikét, a Microsoft Server 2008-at, vagy az SQL Server 2008-at használják. A korábbi bejelentésnek és a tervezett időzítésnek megfelelően ezen a napon szűnt meg a két termék hivatalos támogatása. Innentől kezdve a Microsoft nem frissíti a szoftvereket, ezért azok fokozottan ki lesznek téve a kibertámadásoknak. A sérülékenységek növekedése veszélyezteti a tárolt személyes adatokat, így a támogatás nélküli szoftverek compliance / GDPR problémákat is felvetnek.
A Server 2008 és az SQL Server 2008 rendkívül fontosak voltak a Microsoft számára, hiszen olyan fontos mérföldkövek köthetők hozzájuk, mint az áttérés a 32 bitesről a 64 bites rendszerre, vagy a szerver virtualizáció. Ha ezeknek a szoftvereknek a támogatása most meg is szűnik, természetesen a Microsoft korszerűbb, továbbfejlesztett szolgáltatásai biztosítják a folyamatosságot.

Meghosszabbított élettartam
A Microsoft régóta készül a Windows Server 2008 és SQL Server 2008 termékek leváltására, amit már évekkel ezelőtt, nyilvánosan be is jelentett. A jövőt egyértelműen egy XXI. századi felhős és hibrid szolgáltatásokban látja a szoftvercég, ugyanakkor segítséget kíván nyújtani azoknak a vállalatoknak is, melyek nem tudják a munkaterhelést egyik napról a másikra a felhőbe áthelyezni.
A megfelelő szerződéssel rendelkező ügyfelek az Extended Security Update szolgáltatásra előfizetve még három évig működtethetik régi szoftvereiket. Ugyanakkor miközben ez a megoldás jelentős költséggel jár, valójában csak a végleges megoldás halasztása, hosszabb távon nem jelent igazi megoldást.
Jobb helyzetben vannak, akik még nem tudnak költözni, de már döntöttek a felhős migráció mellett. Ők az Azure portálon keresztül, ingyen kapják meg az Extended Security Update támogatást, aminek köszönhetően további 3 éven át működtethetők az érintett szoftvereket futtató telepített szerverek. Ez a szolgáltatás biztosítja a lehetőséget, hogy az érintett cégek később biztonsággal migrálhassák szoftvereiket az Azure-ra.

Amiért megéri az Azure-ra váltani
Bár akadnak esetek, amikor továbbra is a telepített szerver a megoldás – ehhez a Windows Server 2019-et ajánljuk-, jól látszik, hogy a felhőben működő virtuális szervereké a jövő.
Az átköltözés az Azure-ra jól érzékelhető előnyökkel jár:
- 3 év haladék a váltáshoz - plusz költségek nélkül.
- Megszűnő költségek: Sok cég még ma is fizikai szerveren működteti a Windows Server 2008-t. A gyakran elöregedett, gyakori javításra szoruló “vasak” kiváltása virtuális szerverrel komoly megtakarítást jelent. Csökken a hoszting, a szerverszoba, a mérnöki támogatás költsége is.
- Megtakarítást jelent az áttérés akkor is, ha korábban virtuális szervert használtak, hiszen nem kell többé fizetni a virtualizációs hosztolásért.
- A felhőben működő Windows Server költségei jól tervezhető havidíjként jelennek meg.
- A Microsoft Azure Hybrid Benefit program jóvoltából akár 40 százalékos megtakarítás érhető el a Windows Server licenceken.
- Azure Reserved Virtual Machine Instances (Foglalási kedvezmény) esetén ez a megtakarítás akár 80 százalékig is növelhető.
- Új lehetőségek, megnövekedett produktivitás - csak a felhőben elérhető új megoldások elérése, mint a Microsoft SQL Database Managed Instance.
- Skálázhatóság - a telepített rendszerrel szemben a felhős szoftverek az igényeknek megfelelően skálázhatók.
- Kevesebb leállás és csökkenő biztonsági kockázatok: melyek a felhős működésből származó előnyök.
ÖSSZEGZÉS
A Windows Server 2008 és SQL Server 2008 támogatásának megszűnése egyben új korszakot jelent a Microsoft és természetesen a felhasználók életében. Akik az Azure-ra költöztetik és virtualizálják szervereiket, a nagyobb rugalmasság a megnövekedett átláthatóság mellett jelentős megtakarításra is számíthatnak.